Degustácie
Na základe zadania vám zorganizujeme riadenú alebo neriadenú degustáciu ako súčasť firemných rautov, školení, osláv, konferencií či kongresov ako spríjemnenie programu pre vašich zákazníkov, zamestnancov a pod.
Riadená degustácia – someliér alebo producent vína odprezentuje konkrétne víno, ktoré obsluha súčasne nalieva. Nasleduje hodnotenie someliéra alebo zástupcu producenta a prípadne individuálne hodnotenia návštevníkov.
Neriadená degustácia – víno je prezentované inividuálnym záujemcom vo vyhradenom priestore väčšinou počas prebiehajúcej, súbežnej resp. doplnkovej akcie.
Horizontálna degustácia zahŕňa vína pochádzajúce z jedného ročníka. Jej cieľom je porovnať jednotlivé odrody vo vzťahu k určitému ročníku alebo produkcii jedného výrobcu v danom roku. Pri tejto degustácii môžete porovnať, ako sa odrode darilo v jednotlivých vinohradníckych oblastiach.
Vertikálna degustácia zahŕňa ochutnávku vín z produkcie jedného vína v rôznych ročníkoch.
Všeobecná degustácia - ochutnávajú sa vína rôznej odrody, ročníka či pôvodu, pevné pravidlá nie sú určené. Dodržiava sa však istá postupnosť, umožňujúca čo najobjektívnejšie posúdenie senzorických vlastností jednotlivých vín.
Ako správne držať pohár
Pri každej príležitosti platí, že pohár s vínom sa drží za stopku, nie za telo. Uchopenie prstami za telo zanecháva na čistom skle odtlačky skresľujúce čírosť a farbu vína.
Ako prvé ochutnáme víno biele, ďalej víno červené a na záver vermúty. Suché vína sa podávajú pred vinami sladkými, ľahšie vína pred silnejšími a mladšie ročníky pred staršími.
Víno nalievame do jednej tretiny pohára, zvoľna po stene pohára. Pre neutralizáciu chuti zakusujeme chlebom, alebo kúskom neutrálneho syra.
Zmyslové vnímanie:
ZRAK – sprostredkuje nám prvý kontakt s vínom. Posudzujeme nim čistotu, čírosť, iskru a farbu vína pri sektoch ešte aj perlenie. Nemalý dôraz je kladený na čistotu pohárov. Tie by mali byť tenkostenné, bezfarebné, neobrúsené a suché. Prednosť majú poháre na stopke. Ak pohár zdvihneme na úroveň očí, mierne nakloníme a vínom zatočíme, tak tým preskúmame vzhľad. Víno by malo mať číry vzhľad s iskrou, povolené sú ojedinele jasné kryštály vínneho kameňa.
ČUCH – po vizuálnom hodnotení k poháru vína privoniame. Jemným miešaním vína v pohári docielime uvoľnenie vonných látok, ktoré patria k veľkému zmyslovému zážitku. Tvarom a veľkosťou pohára môžeme docieliť rôzne varianty čuchových vnemov, zisťujeme jeho intenzitu vône. Víno by malo mať výraznú typickú vôňu pre danú odrodu, bez chorôb a vad. Tolerované sú menšie odchýlky vo výraznosti a typickosti. U prívlastkových vín by mala byť vôňa výrazná a typická s ohľadom na stupeň vyzretosti, použitú technológiu a tiež vinársku oblasť.
CHUŤ – víno sa má ochutnávať po malých dúškach, pováľať na jazyku a podržať chvíľku v ústach. Pri odrodových vínach by malo mať výraznú, harmonickú odpovedajúcu a typickú chuť. Pri vínach prívlastkových čistú, odrodovú a harmonickú chuť. Vo všetkých druhoch bez chorôb a vad.
Viac zaujímavostí nájdete v sekcii Rady someliéra.